Kuperoz, Rozase – DMK İstanbul

Kuperoz, Rozase

Kuperoz, Rozase
Rozase, yüz bölgesindeki kılcal damarlarda meydana gelen kalıcı genişleme problemini ifade eder.
Rozase, birçok kadında görülen yaygın bir kozmetik sorunudur. Derideki çirkin görünümlü bu kızarıklıklar en güzel yüzlerde bile kötü bir görüntüye sebep olabilir. Rozase genellikle açık renkli ve hassas cilde sahip kişilerde görülür.

Oysa ki rozase bir hastalık değildir. Maalesef rozase, olumsuz faktörlerin de etkisiyle ciddi bir seviyeye ulaşabilen veya çirkin bir görünüme sebep olabilen fizyolojik bir durumdur. Gelişimi ise şu şekilde olur: Yüzün bazı bölgelerinde kılcal damarlar kırmızı renk alarak görünür hale gelir. Bu bölgeler genellikle yanaklar, çene ve burun deliklerinin yan taraflarıdır. DMK kan damarlarının duvarlarında meydana gelen değişikliklerin ve kılcal damarların güçsüzleşmesi üzerinde çalışmaktadır. Kan damarlarının gerginliği azaldıkça kılcal damarlar çatlakları da azalacaktır.

Sebepler

Kan sıkışması sonucu damarlar esnekliğini kaybeder ve böylece kırılganlaşır. Ancak, cilt yüzeyinde neden olduğu değişikliklerin yanı sıra rozase zamanla çok daha mühim hastalıklara yol açabilmektedir. Kan akışının yavaşlaması nedeniyle cilt ihtiyaç duyduğu sıvıyı edinemez ve zamanla kuruyarak incelir. Bu bağlamda, deyim yerindeyse rozasenin genellikle kuru ciltle ‘el ele’ hareket ettiği söylenebilir. Bu durum yüzün sağlıklı rengini yitirerek solgunlaşmasına ve donuklaşmasına neden olur. En nihayetinde ise tüm bu faktörler yaşlanma sürecinin hızlanmasına yol açar.