Yara izi (skar) nedir? – DMK İstanbul

Yara izi (skar) nedir?

Yaralanma/yara nedir?

Yaralar derinin koruyucu sistemlerinin doğrudan oluşturduğu unsurlardır. Derimiz yaralanma, incinme, yanık gibi darbelere maruz kaldığında koruyucu sistemler hemen yeni hücreler üretmeye başlar.

Yaralar hızlı hücre oluşumu kadar yavaş hücre oluşumu nedeniyle de oluşur. Yeni hücrelerin oluşum hızı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

– Yaranın genişliği
– Hastanın yaşı
– Hastanın sağlık durumu
– Genetik ve ırksal faktörler
– Enfeksiyon bulunup bulunmadığı
– İlaçların etkileşimi

Neler yaralı dokuya iyi gelir, neler gelmez?

Çoğu kozmetik firması yaraların iyileştirilmesine yönelik birçok ürünü piyasaya sunmaktadır. Fakat bu kremlerin çoğu etkisizdir. Yaraların tedavisinde önemli olan ikinci bir yaralanmayı önlemek, yaralı dokuyu yok etmek ve ardından yaranın altındaki dokuyu daha güçlü ve daha çabuk iyileşir hale getirmektir. Tedavi süreci, deri altındaki dokulara nüfuz edebilecek aktif bileşenleri ve küçük molekülleri içeren bir kremle gerçekleştirilmelidir. Sıradan masaj kremleri veya losyonlar yaraları iyileştirmemekte ve cilt yüzeyindeki görünürlüklerini küçültmemektedir.

Yara tedavisinde deriyi de onarmak gerekmektedir. Bu uygulama deri üzerinde güçlendirici ve toksinlerden arındırıcı bir etki sağlamaktadır. DMK, yaralı bölgeler tamamen iyileşip dokular sağlıklı bir hal alıncaya kadar uygulanan bir teknolojiden yararlanmaktadır. Böylece derinin bu bölgeleri onarılmış olur, düzleşir ve esnek bir hal alır.

Yaraların tedavisi

Cildin iyice muayene edilmesinin ardından, yaralı dokunun türü ve hastanın ten rengi doğrultusunda bir tedavi programı belirlenir. DMK’nın sunduğu bu program peelingleri ve deri onarımını içeren uzun süreli, hassas ve karmaşık bir uygulama dizisini içerir.

Örneğin tedaviye yaralı doku oranını gözle görülür derecede azaltan Pro Alpha 6 Katmanlı Peeling ile başlanır, ardından cilt temizliği için Alkaline Wash + Enzyme Masque veya Prozyme + Enzyme Masque kullanılır.

Dokuların alkalizasyonu

Alkalizasyon soyulma sağlayarak dokuları önemli ölçüde yumuşatır. Fakat hafif ölçüde tahrişe ve ufak kabukların oluşmasına yol açar. Kabukların dökülmesinin ardından cilt yüzeyi daha düz bir hal alır. Tedavinin bu adımı ölü yara dokularının çözünerek yok edilmesinde çok etkili bir aşamadır.

Enzimle gerdirme

Yaşlı ciltlerde yaralar daha derin görünür. Çünkü cilt yaşlandıkça deri gittikçe zayıflar. Enzimlerden yararlanarak yapılan gerdirme geçici ancak oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Aşama aşama gerginlik elde edilen bu uygulama bir çarşafı köşelerinden tutup çekerek gerdirmeye ve yatağa sermeye benzetilebilir. DMK’nın kullandığı özel enzimler deri fonksiyonlarını daha iyi hale getirir, kan dolaşımını ve lenf drenajını (dokuların yenilenmesindeki rolü büyüktür) hızlandırır. Aynı zamanda kolajen oluşumunu hızlandırır, dokulardaki sıvıları tazeler.

Mikrodermabrazyon

Yaraların iyileştirilmesinde faydalanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Hipertropik yara dokularının düzleştirilmesinde etkilidir. Ancak bu uygulama, ileri uygulamalar için yalnızca bir ön basamaktır.

Elektromanyetik tedavi

Elektromanyetik dalgaların inanılmaz gücü, ameliyat sonrası yara iyileşme süreçleri için adeta bir bilgisayar gibi programlanabilir. Bu yöntem, cerrah yaralı doku revizyon prosedürlerini tamamladıktan hemen sonra bir terapist tarafından gerçekleştirilebilir. Daha da iyisi, elektromanyetik dalgalar keloid revizyonu için hayati önemde olan normal hücre proliferasyonunu düzenliyor gibi görünmektedir.

Elektromanyetik tedavinin avantajları:
– Kızarıklıkların azaltılması (çok kızarık ciltler için Contraderm kullanınız)
– Ameliyat sonrası tahrişin azaltılması
– Yaraların hızla iyileştirilmesi
– Keloid dokuların küçültülmesi

ÖNCE                                           SONRA